background img
İlanlar

GELECEĞİN MESLEKLERİ

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Dünya dijitalleşmenin etrafında dönmeye başladı!

Bugün dünyada 3,5 milyar internet kullanıcısı bulunuyor, bu kullanıcıların birçoğu sosyal sitelerde, alışveriş sayfalarında, haber sitelerinde gezintiler yapıyor. Büyük bir çoğunluk ise internet aracılığıyla şirketlerin kariyer siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden işe alımcılarla iletişim sağlamaya çalışıyor. Dijitalleşme, insan kaynakları süreçleri için de, özellikle işe alımcılara kolaylıklar sağlıyor ve bazı yeni iş alanlarını beraberinde getiriyor. Örneğin kişilerin Linkedin profillerinde ’’Social Recruiter ‘’ tanımını daha sık görmeye başlamışsınızdır. Sosyal işe alımcılar yetenek yönetimi kapsamında sosyal medyada bir işveren markası oluşturarak, yetenekli adaylara sosyal araçlar üzerinden tekliflerde bulunuyor ve potansiyel adayları daha kısa sürede tanıma imkanı buluyor.

Peki teknolojiye yapılan yatırımların artırılmasıyla  gelecekte şirketler ve dolayısıyla işe alımcılar hangi mesleklere yönünü çevirecek ?

Dijital Pazarlama Uzmanlığı,

Dijital İletişim Uzmanlığı,

İnternet Gazeteciliği,

Bilişim Hukuku Uzmanlığı,

Mobil Uygulama – Yazılım Geliştirme Uzmanlığı,

Video Oyun Tasarımcılığı,

SEO Uzmanı,

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı,

3D Yazıcı Mühendisliği,

Ağ ve Siber Güvenlik Uzmanı,

Robot Koordinatörlüğü,

Veri Analiz Uzmanlığı,

Drone Operatörlüğü,

Şebeke Geliştirme Mühendisliği

Tabi bir yandan teknolojinin gelişmesi bazı mesleklere ihtiyacı günden güne azaltıyor ve yapay zeka rakibimiz olma yolunda hızla ilerliyor.Üretimde çalışanların yerini robotlar aldı.Özellikle bankacılık sektöründe son zamanlarda sıklıkla denk geldiğimiz, çağrı merkezi çalışanlarının yerini otomatik hatlar aldı ve burada işlemlerimizi gerçekleştiremediğimiz zaman gerçek kişilerle bağlantıya geçmeye başladık.

E-ticaretin tercih edilebilirliğinin artmasıyla online’ da satış hedefleri olan şirketlerin satış danışmanlığı için işe alımları daha aza indireceğini biliyoruz.

Ses, resim algılama teknolojisiyle birlikte çevirilerimizi dijital ortamda daha güvenilir sonuçlarla yapabileceğiz bu da tercümanlara olan ihtiyacı azaltacaktır.

Değerli adaylar, gelecekte mesleklerdeki çeşitlilik artıyorken birçoğunun yok olacağına da kendimizi hazırlamamız gerekiyor, tabi unutulmaması gereken şeylerden birisi de robotların bir işi daha da ileriye taşıyacak sezgi, insiyatif alabilme, inanç, tutku gibi insani özelliklerinin olmayışıdır.

Değişime uyum sağlayarak kariyer hedeflerimizi koymamızda fayda var.